KATEGORİLER

Firarperest

Firarperest Kategori: Deneme Yazar: Elif Şafak Yayınevi: Doğan Kitap Dil: Türkçe Sayfa: 236 Sayfa

 FİRARPERETS – Elif Şafak – DENEME

Yazarın çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanan köşe yazılarından oluşan bu kitabı , takipçilerine ve deneme türüne yatkın okurlara öneririz.   http://hayatdegistiriciler.blogspot.com.tr/search/label/Deneme adresinde kitapla ilgili biraz daha detaylı yorum bulabilirsiniz.  

Arka Kapaktan :

İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki´ni keşfetmek...

Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına... şaşırmak ölene kadar... şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek... budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.