KATEGORİLER

Milena´ya Mektuplar

Milena´ya Mektuplar Kategori: Deneme Yazar: Franz Kafka Yayınevi: Nilüfer Dil: Türkçe Sayfa: 280 Sayfa

 MİLENA´ya MEKTUPLAR – Franz Kafka / DENEME

Yazarın gazeteci Milena´ya yazdığı ve kendi iç dünyasında yaşadığı duygularını anlatan mektuplardan oluşmuş. Aşk üzerine en samimi kitaplardan biri olduğunu söyleyebiliriz. 

http://astrocenter.blogcu.com/franz–kafka–milena–ya–mektuplar/10748260

Arka Kapaktan :

Franz Kafka, Prag´da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenská´dan öykülerini Çekçe´ye çevirmesini ister. Kafka ile Milena´nın yollarını kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, Milena´ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır.
Milena´ya Mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplara örülmüş bir aşk romanıdır. Kafka´nın Milena´ya Nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyiş yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine değin süregiderken, ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. Çünkü Kafka´nın da dediği üzere, "Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları."