KATEGORİLER

Anneye Güvenli Bağlanma

Anneye Güvenli Bağlanma Kategori: Çocuk Eğitimi Yazar: Sabiha Paktuna Keskin Yayınevi: Boyut Dil: Türkçe Sayfa: 141 Sayfa

ANNEYE GÜVENLİ BAĞLANMA – Sabiha Paktuna Keskin – ÇOCUK EĞİTİMİ

Çocuk eğitimi hakkında kaynak arayanlara önerebileceğimiz güvenli ve bilimsel bir kitap. 

  demetdoganozgol.blogspot.com/  linkinde kitabı okumuş bir annenin değerlendirmesini okumanızda yarar olacaktır.  www.milliyet.com.tr/anneler––formatlandi––sorunlar–cozuldu–pembenar–detay–bebek–1486952/   adresine de göz atmakta yarar olacaktır.  

Arka Kapaktan :

Sosyalleşmenin olmazsa olmazı olan ben ve sen farkındalığı, dolayısıyla diğerlerine güvenin temeli 0–7 yaşlar arasında atılır. Bu temelin harcı ise anneye güvenli bağlanmadır. Diğerlerine güven duygusunun kazanılması; bireyin kendi ve çevre farkındalığı kazanması ve özgüvenin ön adımıdır. Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin; kimlik ve kişilik gelişiminde hayati önem taşıyan bu evrelerde çocuklarının güvenli bağlanmayı gerçekleştirebilmesi için annelere rehberlik ediyor. Çevre ve genlerden zihin okumaya, kimlik gelişiminden güvenli annelik metodunun uygulanışına kadar çocuk gelişiminde güvenli bağ kurmanın yollarının adım adım anlatıldığı kitap, 144 sayfadan oluşuyor. Güvenli Annelik Metodu uygulamasından önce yaşanan sorunlar, uyguluma ile başlayan değişiklikler ve uygulama sonrası çocuklarıyla güvenli ve doğru iletişim kuran annelerin anlattığı kendi hikayeleri de yer alıyor. Hitler gibi tarihe yön veren kişilerin çocuklukları ise örnek olarak seçilmiş ve anneleriyle ilişkileri inceleniyor.

Çocuk Sağlığı ve Gelişimi gibi önemli konularda Türkiye´nin önde gelen profesörlerinden olan Sabiha Paktuna Keskin; verdiği bilimsel bilgilerle de anneleri bilinçlendiriyor. Rahat okunabilen kullanışlı boyutu ile 7/24 Anneye Güvenli Bağlanma; başta anneler olmak üzere; 0–2 yaştan itibaren çocuklarda kimlik ve kişilik gelişimi sırasında oluşturulacak güvenli bağlanma metodu konusunda, doktorlar ve eğitmenlere de rehberlik edecek bir eser.