KATEGORİLER

Unutmak

Unutmak Kategori: Biyografi Yazar: İnci Aral Yayınevi: Merkez Kitaplar Dil: Türkçe Sayfa: 349 Sayfa

 UNUTMAK - İnci Aral / BİYOGRAFİ

Yazarın, çocukluğundan başlayıp hayatının bir çok detayını paylaştığı söyleşisinden derlenmiş otobiyografik bir kitap. Yazarı seven ve kitaplarını okuyup takip edenlere özellikle önerilebilir.

savaska.wordpress.com/2008/07/10/unutmak-inci-aral/  veya www.kitapyurdu.com/kitap/unutmak-ciltsiz/106494.html kitap ve yazarla alakalı değerlendirme ve kısa yorumlar bulacaksınız.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan : *   Söylemenin yazmak kadar şiirsel, etkili ve kalıcı olmayacağını anlıyordum. söylemek inkar edilebilir, yanlış anlaşılabilir ve hiç bir zaman tam olarak gerçeği yansıtmayabilir. söylenenler unutulabilir ya da önemsenmeyebilirdi. bazen katı incitici olabilirdi. ama yazmak? yazmakta yürek çelen bir incelik, sınırsız bir içtenlik ve büyük bir güç vardı. söyleyebilmenin asıl yolu yordamı yazmaktan geçiyordu.

*   Unutmanın kalın tozunu kazmam gerekiyor acıyı ortaya çıkarmak için.

*   Unutmak yeni bir ülkedir..

*   Unutmak; bir mezar kazmak, unutulması gerekenleri oraya gömmek ve üstüne işaret koymamaktır...

*   Kötü kalplilerden, yalancı, çıkarcı, paragöz, lafazan ama boş kafalılardan, ya da kafası yalnızca kurnazlığa işleyenlerden uzak durmayı düşe kalka öğrendim. Övüngenlere kayıtsız kalmayı, sahte aşklara tepeden bakmayı, içtenliğimi kötüye kullanmaya kalkışanları reddetmeyi kendime, kalbime sadık kalarak başardım. 

Arka Kapaktan: Acısını suskunluğa dönüştüren bir çocuk, kaybettiği annesiyle kâğıt üzerinde yeniden karşılaşıp onun küçük bir ajandaya düştüğü duygu ve hatırlayışların diliyle edebiyatı keşfettiğinde nasıl olup da kendi sesini duymaya başlar?rnİnci Aral otuz yılı aşan edebiyat uğraşının bu noktasında duruyor ve Tolga Meriç in sorularına verdiği yanıtlarda kendini tıpkı romanlarından birinin kahramanıymışçasına irdeliyor. Parçalanıp dağılmış bir aile beslemelerle paylaşılmış odalar parasız yatılı okullar mektuplar yolculuklar uçurumlar şehirler şarkılar ve tabii öldürücü aşklar ama hepsinden daha büyük bir aşkla bağlanılmış kitaplarla kâğıtlar.rn"İnsan unutmak zorundadır. Ama bu unutmanın kendisi değildir. Unutmak yoktur " diyen İnci Aral ın hem özel hem de yazarlık dünyasını okurun açtığı yazıya adanmış kalbinin ve zihninin bütün odalarını tek tek dolaştığı bu anlatı hayatına edebiyatın edebiyatına hayatın ışıklarını düşürebilen bir yazarı daha iyi tanımak yazdıklarının derinine girmek ve yazma tutkusunun ne olduğunu anlamak isteyenler için.