KATEGORİLER

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin Kategori: Biyografi Yazar: Milton Meltzer Yayınevi: Epsilon Dil: Türkçe Sayfa: 175 Sayfa

 BENJAMİN FRANKLİN - Milton Meltzer / BİYOGRAFİ

Amerika Birleşik Devletleri kurucularından Benjamin Franklin´in hayatı üzerine kaleme alınmış gayet akıcı biyografik eser. Bu tür başarılı insanların hayatlarını yakından tanımaya çalışmak kendi haytalarımıza da ışık tutabilecektir. Sırf daha fazla kitap okumak için matbaada çalışmaya başlayan ve ilk günden beri Dünya ya yön veren bir devletin kuruluşunda en ön saflarda rol alan bir insanın yaşam öyküsü mutlaka size de bir şeyler verecektir. www.kitapyurdu.com/kitap/benjamin-franklin-yeni-amerikali/63752.html linkinde çok sayıda okur yorumu kitabı okuyup okumama kararını vermenize yardımcı olabilecektir.

Arka Kapaktan:

"Sohbet, kahkaha, kadeh, hatta bir türkü eşliğinde dostlarımla birlikte olmayı severim."
Ben Franklin, uzun ve zengin çeşitlik meslek yaşantısı boyunca hayatın sıradan zevklerden müthiş tad aldı. Ondaki bu insani özellik, Franklin´i kolay ulaşılabilir, uysal kişiliklerden biri haline getirmiştir.
Matbaacı çıraklığından dünyaca ünlü bilim adamlığına, yeni Amerikan ulusunun kuruculuğu rolüne uzanan yolda Amerika´nın ilk kendi kendini yetiştiren insanının renkli öyküsünü okuyacaksınız bu kitapta Açık, içten kişiliği, sorgulayıcı aklı, zekası ve enerjisi, Franklin´in yaptığı her işte başarıya ulaşmasına katkıda bulundu. Matbaacı olarak, yayıncı, iş adamı, yazar, kâşif, bilim adamı, politikacı, diplomat olarak büyük başarılar elde etti. Adı, fikirleri, liderliği, Bağımsızlık Bildirisinin yaratılmasında, Amerikan Devriminin başarıya ulaşmasında ve ABD Anayasasının yazılmasında büyük rol oynadı.
Ama Benjamin´in bir aziz gibi yaşadığı söylenemez. Çoğumuz gibi Franklin´in de önyargıları, zayıflıkları vardı. Günahları ve yanlış değerlendirmeleri vardı -bu kitap bunları görmezden gelmiyor. Franklin aramızdan ayrılalı üç yüzyıl oldu gerçi ama ünlü biyografi yazarı Milton Meltzer´in öyküsünde yansıyan insani yönü ve çağdaşlığı bugün bile bizi şaşırtmayı başarıyor.