KATEGORİLER

Sevgili Babam

Sevgili Babam Kategori: Biyografi Yazar: Leo Buscoglia Yayınevi: İnkilap Dil: Türkçe Sayfa: 140 Sayfa

 SEVGİLİ BABAM – Leo Buscaglia / BİYOGRAFİ

Yazarın babası ile olan anılarını akıcı ve etkileyici bir dille anlattığı biyografik bir kitap. Baba çocuk ilişlileri hakkında oldukça anlaşılır ve kalıcı bir yol haritası çıkarmak mümkün. Okunması gereken eserlerden biri olduğunu düşünüyoruz.  http://www.kitapyurdu.com/kitap/sevgili–babam/7930.html  adresinde çok sayıda okur görüşü bulabilirsiniz.

´´ Ergenlik çağlarımda Psikoloji ve Psikanaliz ile haşır neşir olmaya başladım. Bu konulara ilgi duyan büyük ablam ve aldığı cilt cilt kitaplar, bir de okula yolu düşen idealist bir Rehber Psikolog vesilesiyle. Küçük yaşıma rağmen, bu türden kitapları içer gibi okudum. Üstelik basit kitaplar değildi bahsettiklerim, çoğu uzmanlık eğitimi hedef alınarak yazılmış, teorik ders kitapları niteliğindeydi. Çok iştiyaklı ve iştahlı imişim demek ki.

Okudum, okudum. Seçici değildim, ne var ne yok okudum: Adler, Fromm, Horney, Yalom, Jung, Geçtan, Teber, Reich gibi bilinenleri ve daha az bilinenleri. Yanısıra büyük abimin kişisel gelişim kitaplarını okuyordum. Açtım, çok açtım. O zamanlar okuduklarımdan ne aldım bilmiyorum, ama sanki sadece doyurulmaya muhtaçtım ve tıka basa yiyerek kendimi doyuruyordum. Halbuki oldum olası teoriden yana zayıf bir insandım. Ben birşey öğrenmek istediğimde tersten başlardım, konunun teorisinden değil de örnekten girerdim meseleye örneğin. Bunca kitap arasında, onca yaşımda ne yapmışım hatırlamıyorum inanın. Aklında ne kaldı deseler, koca bir –HİÇ– derim.

Lise yıllarımda Leo Buscaglia ile tanıştırıldım. Ablam aldı, ben okudum gene. Durmaksızın. Kitaplara gömüldüm, notlar aldım, yazdım, çizdim. Sanki Buscaglia kitapları önceki onlarca teorik ve felsefik kitabın çok daha seyreltilmiş ve yaşama daha da indirgenmiş haliydi. Basitti. Belki de bu yüzden çok sevdim. Belki de kendi basitliğimdendi sevgim ve yakın ilgim. Her neyse, bilmiyorum. Deseler ki, Leo Buscaglia’dan aklında ne kaldı, öncekilerin aksine onlarca paragraf ve anektod sayabilirim. İlginç değil mi?´´.........

 Kitapla ilgili bu samimi değerlendirmenin tamamına    deli–anne.com/  adresinde okumanızı öneririz.

Arka kapaktan :

Babanız bir filozofsa...LEO BUSCAGLIA bu yeni eserinde yüz binlerce okuruna yine aynı sıcaklık ve espri ile göçmen babasını bir eş, öğretmen, insanları seven, vatansever ve sevgi dolu bir insan olarak yüceltiyor.BABA, SEVİLİ BABAM adlı eserinde yaşlı Buscaglianın mütevazi hayatını ve ömrünün son günlerini dile getiriyor. Eserin son bölümü babasının hayat, güzellik, sorumluluk, insanın öz saygısı ve sevgi kavramları hakkında Leoya öğrettiklerini anlatıyor. Dünyadaki tüm babaların şerefine yazılmış bu kitapta, okuyucularının da en sevdikleri çocukluk anılarını tazeleyip yakalamalarına çalışıyor. Kendi babasını anlattığı bu eserde –büyük ün ve servet kazanmamış, fakat bir eş ve baba olarak büyük başarı elde etmiş – Leo Buscaglia insanın karakterini, düşüncelerini, esinlerini ve neşesini oluşturan günlük olaylar ve aile yaşantısını yücelterek dile getiriyor. Güney California Üniversitesi eski profesörlerinden olan Leo F. Buscaglia, uluslararası tanınan, sevilen bir öğretmen, yazar ve söylevcidir. İnsan sevgisinin dinamii ile ilgili birçok eserleri ve televizyon pragramları milyonlarca kişi tarafından okunmuş ve izlenmiştir. Yaşam, ölüm, neşe ve sevgi hakkında yaptığı derin araştırmalar ve verdiği eserler için 1988 yılında DÜŞKÜNLER BAKIMEVİ VAKFI Leoyu ÖMÜR BOYU BAŞARI ÖDÜLÜne lâyık görmüştür. Leo Buscaglia, YAŞAMAK, SEVMEK, ÖĞRENMEK ve 9 NUMARALI OTOBÜSLE CENNETTE, BİRBİRİMİZİ SEVEBİLMEK, SEVGİ KİŞİLİK adlı en çok satan eserlerin yazarıdır. SEVGİLİ BABAM