KATEGORİLER

Türkün Ateşle İmtihanı

Türkün Ateşle İmtihanı Kategori: Biyografi Yazar: Halide Edip Adıvar Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 335 Sayfa

 TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI – Halide Edip Adıvar / BİYOGRAFİ – Yakın Tarih

Yazarın Kurtuluş Savaşı boyunca bizzat yaşadığı ve şahit olduğu olayları anlattığı hatırat tarzı bir kitap. Osmanlı son dönemi ve savaşlar esnasında kadının toplum içerisindeki yerini ve savaşlarda yaptığı fedakarlıkları ortaya koyması da kitabı farklı kılan yönlerinden biri. Önemine rağmen, okuldan ödev olarak verilmemişse okuması biraz zor gibi ...

 dakika24.blogspot.com › ... › kitapozetleri › turkunatesleimtihaniozet‎  adresinde kitp ile ilgili kısa bir özet bulabilirsiniz.

 

 ·         https://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181

·         http://www.youtube.com/user/KitapOkumak 

·         https://twitter.com/kitap_okumak

Arka Kapaktan :

Burada, Türkiye, başşehrinden ve Anadolu’daki topraklarından mahrum edilmek istenilmiyordu. İmparatorluk’un, İstanbul başşehri olarak kalmasına taraftar olmakla beraber, Akdeniz’le Karadeniz arasındaki geçidi tarafsız hale sokmak, Ermenistan, Arabistan, Mezopotamya, Suriye ve Filistin’i ayrı ayrı parçalara ayırmak vardı.

Halide Edib Adıvar, çocukluk günlerinden 1918’e kadarki anılarını Mor Salkımlı Ev başlığıyla kaleme almıştı. Türk’ün Ateşle İmtihanı, bundan sonrasını, 1918’den 1923 sonlarına kadar olan dönemi anlatıyor. Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında yaşananlar, yazarın gözlemleri canlı ve etkileyici bir anlatımla okura sunuluyor. Türk’ün Ateşle İmtihanı, Halide Onbaşı’nın, o günleri yaşayan bir aydının içten anlatımıyla yakın tarihimize ışık tutuyor.