KATEGORİLER

Alkali Diyet

Alkali Diyet Kategori: Beslenme Diyet Yazar: Dr. Ayşegül Çoruh Yayınevi: O Kitaplar Dil: Türkçe Sayfa: 153 Sayfa

ALKALİ DİYET – Ayşegül Çoruh / SAĞLIK – DİYET

Yazar, Çapa tıp fakültesi mezunu ve biyokimya üzerine ihtisas yapmış. Hali ile kitabın bilimsel bir usluba sahip olması normal bir sonuç. Roman havasında okunmasını beklemek yanlış olur, kitap biraz ilgi isteyecek sizden. Bitirdiğinizde iyi ki okumuşum diyecek , kendinize ve sevdiklerinizin hayatına olumlu şeyler katmış olacaksınız.  Beslenme ile ilgili çok önemli bilgilere ulaşabileceksiniz. Yazarın diğer kitabı ,biraz daha ortalama dil kullandlğı TOKUZ AMA AÇIZ´ ı da okumayı tercih edebilirsniz. İster kitabı , ister alkalidiyet.com/  web sitesinde yazarın ´´Alkali Diyet´´ hakkında paylaşımlarına zaman ayırmanızı öneririz.  canerinevreni.blogspot.com.tr/search veya   http://ordanburdankarisik.blogspot.com.tr/search?q=Alkali+Diyet  linkinde kitap ile ilgili çok daha detaylı yorumlar  okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :

 İleri anti–aging yaklaşımlarını ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden 

Dr. Ayşegül Çoruhlu, diyetin biyokimyasını hücre düzeyinde bir denge ile açıklıyor. Diğer tüm diyet önerilerinin eksik bıraktığı parçayı yerine koyuyor: İşe en basit biçimde “iç” çevrenizi temiz tutarak başlamanızı öneriyor.

Ne kadar yağ, ne kadar vitamin, ne kadar protein? Genellikle bunlara odaklanıyoruz oysa dikkat edilmesi gereken başka bir nokta daha var:

Vücudun genel iyilik ve sağlık halini belirleyen ASİT– ALKALİ DENGESİ. 

İnsan organizması hafif alkali olmak üzere programlanmıştır. Aşırı asitlenme farkında olmadığımız en büyük gizli tehlikedir.

Kanser, kolesterol, osteoporoz, aşırı kilo alımı, kilo verirken yağ yerine kas kaybetmek, kırışıklıklar, cilt sarkması gibi birbiriyle ilgisiz görünen rahatsızlıklar aynı sebepten kaynaklanırlar: Vücudun aşırı asitlenmesi, yani iç ortamımızın kirliliği.

Çözüm basittir: 

Asit yapan yiyecekleri azaltıp, alkali yapan yiyecekleri artırmaktır. Gerçek evimiz olan vücudumuzu temiz tutmaktır. Et yiyorsak yanında yiyeceğimiz bol yeşillik günahlarımızı silecektir. İçeceğimiz suya yapacağımız küçük bir dokunuş onu kat kat daha faydalı hale getirecektir. Asit alkali dengemizi iyi kurarsak, hayatın tadı tuzu olan kaçamaklarımız için de ağır bir bedel ödemeyiz.

Daha önce kimsenin diyetin biyokimyasını böylesine mercek altına almadı, tek bir hücrenin sağlığının, genel ruhsal–bedensel iyiliği belirlediğini böylesine net ve akıcı bir dille ortaya koymadı. Kalori hesaplarını, karbonhidrat–protein oranlarını, kan grubu formüllerini bir kenara bırakıp Alkali bir diyeti seçmek insanın sağlığı için verebileceği en basit ama en büyük destektir.